ArtykułyAkt Prawny - Kancelaria Adwokacka

Produkcja prawa w Polsce

 

Liczba aktów prawnych w Polsce

W roku 2019 powstało ok 20 tyś stron nowych aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych)1. Ekstremalny pod tym względem był rok 2016, kiedy to wyprodukowano ok 35tyś stron. W roku bieżącym nie widać w tym względzie  wyhamowania, gdyż w pierwszym półroczu powstało już ok 21 tyś stron, z tego aktów prawnych dotyczących samego koronowirusa to ok. 800 stron.  

Liczba stron aktów prawnychŹródło: https://barometrprawa.pl/

 

Prawo a działalność firm

Jak mają się te statystyki do firm? System prawny stanowi bardzo istotną część środowiska makroekonomicznego dla prowadzenia biznesu. Firmy muszą działać w oparciu o istniejące prawo, a jego nieznajomość nie chroni przed konsekwencjami. Jak więc firmy mają sobie radzić działając w takim otoczeniu? Nie każdą firmę przecież stać na zatrudnienie prawnika. A nawet gdyby firma mogła sobie pozwolić na zwiększenie zatrudnienia w tym zakresie, jeden prawnik na etacie nie rozwiąże problemu, ponieważ z nie jest w stanie wyspecjalizować się w każdej gałęzi prawa. Ewentualnością zdaje się być doraźne korzystanie z porady prawnej. Niestety to rozwiązanie wiąże się z brakiem elastyczności, gdy czasem potrzebujemy porady ad-hoc a dodatkowo przekazujemy sprawę osobom, które nie znają specyfiki naszej branży czy biznesu. Jakie więc decyzje może podjąć firma w zaistniałej sytuacji aby wspierać zgodność swojego działania z prawem oraz chronić w tym zakresie swoje interesy? Jakie decyzje może podjąć aby nie narazić się na koszty zatrudniania sztabu radców prawnych czy obudowywanie się firmami zewnętrznymi w zależności od problemu   

 

Stała obsługa prawna firm

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być stała obsługa prawna, gdzie tematy prawne oddajemy do prowadzenia firmie/kancelarii zewnętrznej. W ten sposób mamy dostęp do specjalistów pracujących w ramach jednej organizacji a specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa. Obsługa jest prostsza, bo mamy do czynienia z jednym partnerem biznesowym, który ma szansę poznać naszą organizację i problemy, z którymi musimy się mierzyć, co pozwala na lepsze reprezentowanie naszych interesów.  

Mając podpisaną umową na stałą obsługę możemy czuć się pewniej, że kancelaria ma dla nas czas i naszymi sprawami zajmie się priorytetowo. My koncentrujemy się na biznesie- czyli na tym po co istniejemy i co wychodzi nam najlepiej, a nasze sprawy prawne oddane są poza strukturę firmy, gdzie dochodzi też do podziału ryzyka w przypadku ewentualnego błędu prawnego. Dodatkowo takie rozwiązanie szyjemy na miarę naszych potrzeb (kwota ryczałtu, ilość godzin, szybkość udzielonej pomocy/porady).  

 

Dodatkowe koszty obsługi prawnej

Oczywiście dodatkowe koszty mogą się pojawiać np.  honoraria za prowadzenie postępowań sądowych lub administracyjnych oraz zwrot uzasadnionych i udokumentowanych kosztów związanych z prowadzeniem ww. postępowań poza siedzibą kancelarii lub firmy. Niemniej jednak mamy wpływ na wysokość ustalonego ryczałtu i znając jego wysokość, możemy efektywniej planować koszty.   

Decydując się na stałą obsługę prawną czujemy się bezpiecznie, bo wiemy że nasze prawne interesy są w rękach profesjonalistów, którzy na bieżąco śledzą zmiany zachodzące dynamicznie w szeroko rozumianym prawie. a z drugiej strony efektywnie kontrolujemy wydatki na obsługę prawną.   

 

Benefity stałej obsługi prawnej

Co może zyskać firma czy przedsiębiorstwo w przypadku, gdy zdecyduje się na stałą obsługę prawną? Podsumowując, według nas jest to przede wszystkim:  

  1. Możliwość koncentracji na kluczowej działalności przedsiębiorstwa i oddanie spraw i problemów prawnych poza jej strukturę. 
  2. Dostęp do szerszego portfolio usług prawnych i know-how z tego zakresu  
  3. Podział ryzyka w przypadku ewentualnego błędu prawnego  
  4. Zwiększenie elastyczności 
  5. Efektywną kontrolę kosztów 
  6. Obniżenie kosztów związanych z usługami prawnymi 

 

Więcej informacji

Więcej informacji odnośnie stałej obsługi prawnej firmy możecie Państwo otrzymać w naszej Kancelarii. Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego, telefonicznego pod numerem: +48 882 120 775 lub też skorzystanie z formularza kontaktowego celem umówienia wizyty lub porady on-line. Nasz zespół prawników chętnie odpowie Państwu na wszystkie pytania.

 

Autor: Kancelaria AMK

Tagi: #biznes